0532 452 99 16 dr fatih kar

MİDE BOTOXU NEDİR

BOTOKS ARTIK KİLO VERMEK İÇİN DE KULLANILIYOR…(Medyada geniş yer bulan mide botoxu ile ilgili bilgilendirmemiz)

Yüz gençleştirmede kullanılan botoks obezite ile mücadelede de kullanılmaya başlandı. Norveçli bilim adamlarının uzun çalışmalar sonrası onay verdikleri mide botoksu uygulaması Avrupa ve Amerika’nın ardından Türkiye’de de kullanılmaya başlandı.

Norveçli bilim adamlarının 2004 yılında bu yana çeşitli denemeler sonucunda kilo vermede olumlu etkilerine dair onay verdikleri mide botoksu uygulaması Türkiye’de de kullanılmaya başlandı. Konu ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlatan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih kar,”Botoks bir mikroorganizmanın zehridir. Botoks bildiğiniz gibi görsel olarak ciltte kırışıklıların giderilmesinin yanı sıra bir takım nörolojik rahatsızlıklarda, bacaklarda ve kollarda olmak üzere yaygın olarak kullanılıyor.  Son 10-15 yıldır da  bariatrri alanında bariatrik bir girişim olarak mideye de uygulanmaya başlandı. 2004 yılından itibaren hayvanlar üzerinde deneysel amaçlı olarak son zamanlar da da  Norveç, Kore, Amerika Birleşik Devletleri  gibi ülkelerde çeşitli merkezlerde uygulanan yöntem görülen pozitif sonuçların ardından insanlarda kullanılmaya başlanmış. Çalışmaların ardından mideye yapılan botoks enjeksiyonları ile 5-6 ayda 4-20 kg kadar kilo  kaybedilebildiği saptanmış.,Amerika’da da önceleri sınırlı sayıda ve deneysel amaçlı olarak kullanılan  yöntem 2014 yılından itibaren daha yaygın olarak  kullanılmaya başlandı. İşlemin etkisi,açlık ve tokluk üzerinde etkili olan  midedeki kas ve sinirler üzerinde oluşan blokaj ile açıklanıyor.Burada hem kas tabakası etkilenerek midenin boşalma süresi uzuyor hemde sinir hücreleri etkilenerek açlık hissi azalıyor.

Cerrahi girişimlerden korkan ve diyet uyumu olmayanlar için ideal.

Yöntemin kimlere uygulanabileceğine değinen Op. Dr. Fatih Kar,” Mide botoksu özellikle cerrahi girişimlerden korkan insanlar için çok iyi bir seçenek. Diyet konusunda sıkıntı yaşayan, diyette ciddi anlamda uyumsuzluk gösteren, diyetle yıldızı bir türlü barışmayan insanlar bu teknik için ideal hasta grubunu oluşturuyorlar.. Sağlık problemleri olup kilo verme konusunda sürekli başarısız olanlar için de önerilebilecek bir yöntem. Bu olay diyet uyumunu belirgin  derecede arttırıyor” şeklinde konuştu.

İşlem 20 dakikada tamamlanıyor.

İşlemin uygulama şekline değinen Kar,” Gastroskopi işlemi yaptıktan sonra eğer midede ciddi bir problem yoksa botoks işlemine geçiliyor. Teknik özellikli  bir teknik olup gastroskopi yapılırken midenin incelenmesi sırasında yapılan bir işlemdir. Ortalama süresi 20 dakika ile yarım saate arasında değişiyor. Hastanede kalmayı gerektirmiyor.İşlemin ertesi günü işe gidilebiliyor. Tekniğin herhangi bir yan etkisi yok ve hasta aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebiliyor. Midenin çok geniş bir alanına enjeksiyon yapılarak mide kaslarının etkisiz hale gelmesi sağlanıyor. Midede kasılmayı sağlayan kaslar bu özelliğini yapamadığı zaman gıdalar midede uzun süre kalabiliyorlar. Normalde karbonhidratlar 2-3 saatte ya da 4 saatte, proteinlerle birlikte alındığı zaman 4-4 buçuk saate boşalabilirken bu uygulamadan sonra mide boşalma süresi 12 saate kadar ilerleyebilmekte. Ayrıca Ghrelin dediğimiz bir açlık hormonu var. Bu hormon en çok  midenin fundusundan salgılanmaktadır. Enjeksiyonların bir kısmı bu bölgeye de yapılıyor. Bu enjeksiyon sonrası açlık hormon seviyesi düzeyi de çok ciddi anlamda düşebiliyor. Bu şekilde hastaların iştahları azalarak midedeki tokluk hissi uzuyor. Dolayısı ile hasta kilo vermeye başlıyor. Ancak unutulmamalıdır ki, tüm tekniklerde olduğu bu teknikte de uyum .çok önemli. Sağlıklı ve dengeli beslenme, aktif bir yaşam ve spor bu uygulamadan sonra hastaların olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Dolayısı ile diyetisyenlere de çok büyük rol düşüyor, hastaların periyodik takiplerini onların da sıkı bir şekilde yapmaları gerekiyor.

Mide rahatsızlığı ve botoks alerjisi olmayan herkese yapılabiliyor.

Mide rahatsızlıklarının mevcut olması durumunda tekniğin uygulanmadığına dikkat çeken Fatih Kar,” Teknik herkese uygulanabilecek yan etkisiz bir teknik. Ancak botoks alerjisi olanlarda, mide ülseri, gastrit, on iki parmak bağırsağı ülseri gibi durumlarda uygulanması önerilmiyor ve öncelikle bu problemin düzeltilmesi gerekiyor.,bu nedenlerle Gastroskopi ile işlem öncesi mutlaka midenin değerlendirilmesi gerekir ‘’dedi.

İşlem sonrası çok sık olmayarak bulantı,şişkinlik şikayetleri olabiliyor diyen Fatih KAR,,Botoks işleminden sonra ilk 6 aylık sürecin iyi değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Fatih KAR,” Botoksun etki süresi ortalama 4-6 ay kadar. Bundan sonraki süreçte botoksun tekrarlanıp tekrarlaması hastanın genel durumuna bağlı olarak gelişiyor. Mesela 75-80 kiloluk bir hastanın bu sürede  10-15 kilo vermesi mümkün bu da 6 ay sonunda ideal kilosuna ulaştı anlamına gelir. Sağlık problemleri de düzeldi ise botoksun yenilenmesine gerek duyulmaz ancak diyet ve spor programını devam ettirmesi istenir. 6 aylık süreçten sonra bir miktar daha kilo kaybına ihtiyaç olduğu düşünülürse ve yapılan teknikten başarı elde edilmişse botoks tekrar edilebilir. Literatür bilgilerinde 3 seansa kadar öneriliyor. Biz burada hasta ile beraber karar veriyoruz. Hasta diyette uyumlu ise ve mevcut 6 aylık süreci iyi değerlendirdi ise uzun süreli tokluğu kendisine oluşturduğu değişikliklerden yakınmıyor ise bu süreci uzatabiliyoruz”dedi

 

Mide botoxu videosu

Üstteki videoda mide antrum bölgesine botox injeksiyonu görülmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Hesaplayıcı

Vücut kitle indeksi hesaplayın

Vücut kitle indeksinizi hesaplayabilirsiniz.

vücut kitle indexi nedir

vücut kitle indexi nedir

Morbid Obezite nedir?

Morbid Obezite nedir?

ŞEKER HASTALIĞI-GAZETE

ŞEKER HASTALIĞI

Hakkımda

Hakkımda

İletişim

Dr. Fatih Kar iletişim bilgileri

Obezite ve genel cerrahi konularında soru sorabilirsiniz.

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler hastane ortamında uygulanmaktadır. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. © 2015 Op. Dr. Fatih Kar - Her hakkı saklıdır